سبد خرید شما خالی می باشد.
0
نگهداری مواد غذایی در ظروف یکبار مصرف در فریزر

بسیاری از افراد برای نگهداری برخی از مواد خوراکی در فریزر از ظروف یکبار مصرف استفاده می کنند. ظروف یکبار مصرف در دو نوع پلاستیکی و گیاهی وجود دارند. ظروف یکبار مصرف پلاستیکی دارای ماهیتی شیمیایی اند؛ ظروف یکبار مصرف گیاهی از پلی مرهای گیاهی ساخته می شوند و در آن ها از هیچ گونه مواد شیمیایی و مضری استفاده نخواهد شد. شاید تا به حال راجع به مضرات و مزایای نگهداری مواد غذایی در ظروف یکبار مصرف شنیده اید اما اینکه چقدر این موارد می توانند سالم و قابل استفاده باشند، بحث برانگیز است. 

مواد غذایی فریز شده در ظروف پلاستیکی یکبارمصرف

بسیاری از افراد از انواع ظروف پلاستیکی برای نگهداری مواد غذایی استفاده می کنند. استفاده از آب در انواع بطری های نوشابه، نگهداری موادی مانند آبلیمو و آبغوره در آن ها از جمله این موارد می باشد. استفاده از مواد غذایی مانده یا فریز شده در ظروف پلاستیکی بسیار شایع و متداول است. حال این سوال مطرح است که استفاده از این ظروف برای نگهداری مواد غذایی چه مضراتی می تواند داشته باشد.
مواد و ظروف پلاستیکی دارای یک ساختار پلیمری می باشند. یعنی از بهم فشرده شدن مونومر های مختلفی به وجود آمده اند. این مونومر ها اغلب از مشتقات نفت می باشند و مواد شیمیایی تهیه می شوند. در واقع تا زمانی این مواد پلاستیکی شکل پلی مری دارند، می توانند در برابر واکنش های شیمیایی با مواد دیگر مقاومت کنند. اما درباره ظروف یکبار مصرف این مقاومت آنقدر بالا نخواهد بود که بتواند در برابر عواملی مانند گرما وسرمای شدید مقاومت کنند و به محض اینکه در معرض حرارت یا سرما قرار گیرند بافت اولیه خود را از دست می دهند و دچار شوک ساختاری خواهند شد. در این تغییر حالت مونومر های ظروف پلاستیکی با موادی که درون آن وجود دارند واکنش خواهند داد و یا به درون مواد غذایی رها می شوند. موادی مانند آبلیموه، آبغوره، رب گوجه و ... را به هیچ وجه درون ظروف یکبار مصرف پلاستیکی نگهداری نکنید. این مواد دارای ماهیتی اسیدی می باشند و می توانند با شدت و سرعت بیشتری روی مواد پلاستیکی تاثیر بگذارد و باعث رها شدن مونومرهای آن ها شود.

مواد غذایی فریز شده در ظروف پلاستیکی یکبارمصرف

آیا قرار دادن مواد خوراکی در ظروف یکبار مصرف در فریزر مجاز است

همانطور که از نام ظروف یکبار مصرف بر می آید، این ظروف بر این پایه ساخته شده است که برای یکبار استفاده از آن ها استفاده شود و استفاده طولانی مدت از آن ها برای نگهدایی مواد غذایی به هیچ وجه مورد توصیه نخواهد بود. این ظروف برای نگهداری چند ساعت از مواد غذایی و در دماهای معمولی مورد استفاده می باشند. دماهای بالا و دماهای پایین مانند فریزر در آستانه تحمل این نوع از ظروف نیست. شاید تصور شود که ظروف یکبار مصرف گیاهی به دلیل اینکه دارای بافتی کاملا گیاهی می باشند و در ساخت آن ها از مواد شیمیای استفاده نشده است برای نگهداری مواد غذایی در فریزر مناسب می باشند اما به دلیل ماهیت یکبار مصرف آن ها و پایین بودن مقاومت این نوع از پلی مرهای گیاهی، استفاده از این ظروف نیز در فریزر توصیه نمی شود.

با عضویت در خبر نامه فروشگاه ظروف یکبار مصرف می توانید از جدیدترین اطــلاعیه ها،
محصولات اضافه شده به فروشگاه و فروش های ویژه با خبر شوید.