ظروف پلی پروپیلن چیست

پلاستیک انواع گوناگونی دارند که با توجه به نوع جنسی که دارند، دارای کاربردهای ویژه ای هستند. پلاستیک پروپیلن یکی از مهم ترین جنس پلاستیک است که کاربرد گسترده ای در صنعت دارد و در قسمت طراحی محصولات و بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد. پروپیلن از خانواده پلاستیک های ترموپلاست می باشد. همچنین از نوع گرمانرم است، گرمانرم به این معنی می باشد که در صورت گرفتن گرما، نرم می شود اما این پلاستیک به طور طبیعی می تواند دمای صد و ده درجه سانتی گراد را تحمل می کند. شما عزیزان می توانید برای اطلاع از قیمت ظرف یکبار مصرف غذا با جنس pp به فروشگاه اینترنتی آرمانی مراجعه نمایید.

قیمت:
72 تومان
کاسه یکبار مصرف شیری 200 گرمی pp احدی
قیمت:
268,000 تومان
پیش دستی یکبار مصرف PP احدی
تماس بگیرید کاسه خورشت خوری pp صبور500 عددی
تماس بگیرید دیس یکبار مصرف PP رستاخیز کد 322

Pp چیست

فرمول شیمیایی CH2CH(CH3)n و با نام اختصاری پروپیلن است. پلی پروپیلن یک نوع پلیمر است که از پلیمریزاسیون پروپیلن در دما و فشار نسبتا ملایمی در حضور کاتالیست زیگلرناتا تولید می شود و پلیمری به صورت ایزوتاکتیک تشکیل داده که قادر به متبلور شدن تا 90% می باشد. پروپیلن مولکول شیمیایی می باشد که ساختار نامتقارنی دارد از این رو فرایند پلیمریزاسیونی آن می تواند به 3 نوع توالی منتهی شود و به دلیل ممانعت فضایی گروه های متیل توالی سر به دم دارای نظم ساختاری بالاتری نسبت به دیگر انواع آن می باشد. به طور کلی پلی پروپیلن دارای سه پیکربندی ایزوتاکتیک، سیندیوتاکتیک و اتاکتیک است که در مدل اول گروه متیلی در یک طرف صفحه عبوری از زنجیر اصلی می باشد و در نوع دوم گروه های متیل یه صورت یکی در میان در دو طرف صفحه عبوری از زنجیره قرار می گیرند اما مدل سوم نظم خاصی ندارد.

ویژگی های پلی پروپیلن

برای تولید ظروف یکبار مصرف پ پ یا پلی پروپیلن باید هنگام تزریق داخل قالب المنت های حرارتی گرم شوند تا مذاب شده و سپس با عبور سیال خنک کننده آن را خنک کرده و به شکل مورد نظر تبدیل شود. این نوع پلیمر ضد خش بوده و سطح آن در برابر ضربه مقاوم است البته در صورت وارد شدن نیرو بیش از حد تحمل پلیمر سفیدک می زند. به طور کلی پلی پروپیلن در برابر حرارت، اسید و باز از خود مقاومت نشان می دهد به همین دلیل مورد استقبال واقع شده و کاربردهای بسیاری در صنعت پیدا کرده که یکی از این کاربردها تولید ظروف یکبار مصرف می باشد. از دیگر ویژگی های پروپیلن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قیمت پایین
 • ترکیب شدن با فلز و شیشه
 • قالب گیری راحت
 • سمی و خطرناک نبودن
 • در دسترس بودن مواد اولیه
 • استفاده مجدد پس از بازیافت
 • رنگ پذیری بالا توسط مستربچ ها
 • ترکیب شدن با موادی مانند خاک اره و تولید کامپوزیت

یکی از بهترین راه ها برای شناسایی پلاستیک های پروپیلنی حفظ خواص بصری، لامسه و صوتی محصول است، از این مواد در تولید اسباب بازی، درپوش های دهانه گشاد دارویی و بهداشتی، بدنه ماژیک، درخودکار، بدنه باتری خودرو و ... استفاده می کنند.

ویژگی های پلی پروپیلن

استفاده پلی پروپیلن در صنعت

این مواد پلیمری نه تنها به صورت گرانول و ورق قابل استفاده هستند بلکه به صورت فیلم نیز می توان از آن ها استفاده کرد. فیلم لایه ای بسیار باریک از ماده سیال یا جامد است و منظور از فیلم پروپیلن لایه باریکی می باشد که در حالت جامد نگه داشته می شود و در دو مدل تولید می شوند. بیشترین استفاده ای که از فیلم های پروپیلنی می شود در ساخت بسته بندی های انعطاف پذیر می باشد به عنوان مثال در بسته بندی چیپس، اسنک، بستنی و مواد مشابه آن است این بسته بندی ها می تواند به صورت های متفاوت تک لایه یا متالایز شده باشد. پروپیلن ها اغلب به یکی از حالت های زیر در مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند:

 • ساختاری و مات
 • ساختاری و نیمه مات
 • فیلم OPP & CPPP
 • فیلم BOPP
نوشتن دیدگاه